Vukovaru s ljubavlju – Cernik

Svake godine , od 1997. ,kad je Hrvatski sabor odredio da se na miran i dostojanstven način oda počast žrtvi  grada Vukovara za čitavu  Hrvatsku 1991. godine, u predvečerje,  17. studenog, ispred Županijske bolnice ove godine svećenici vukovarskog dekanata održali su molitveno bdijenje. Klapa Hrvatske ratne mornarice „ Sv. Juraj „ pratila ih je svojim pjevanjem.  Zbog  opće poznatih epidemioloških  ugroza  ove je godine izostao  organizirani dolazak motorista iz čitave Hrvatske , a posebno mladih  iz grada Vukovara koji  su ranijih  godina organizirali ovo molitveno bdijenje . Svećenici su upalili svijeće i na taj način   nastavili  hvale vrijednu inicijativu pod nazivom : „ I u mom gradu Vukovar svijetli!“

 I franjevci u Cerniku, koji su ove godine proslavili vrijedan i rijedak jubilej 500. godina pastoralnog djelovanja u ovom dijelu Slavonije, podržali su ovu hvale vrijednu inicijativu. Tog predvečerja  u 17 sati pedesetak najrevnijih vjernika, iz samog mjesta  i okolice , pridržavajući se stroga svih propisanih mjera od  poznate ugroze, okupili se u dvorištu franjevačkog  samostana i s upaljenim svijećama i drugi  svjetiljkama  krenuli  na Kalvariju na franjevačkim livadama koju je izgradio fra Ante Perković 1911. godine. Liturgijski čitači čitali su naizmjenično tekstove  iz priručnika „ Kukuruzni put spasa „ ili  Vukovarski križni put. Na vrhu Kalvarije vjernicu su položili svoje upaljene svijeće napravivši od njih veliko slovo „V“ želeći time izraziti ljubav prema Vukovaru, ali i „Victori“ što znači pobjeda. Sveti Augustin u svojim Ispovijestima pišući o Kristu i događajima na Veliki petak napisao je „Victor quia victima!“ Krist je, za nas vjernike, pobjednik jer je žrtva,  slično i grad Vukovar te 1991. godine. Ratni izvjestitelj ubijeni Siniša Glavašević napisao je u svojim Pričama iz Vukovara :“ Vukovar , to ste vi!“

U Vukovaru su 2717 ubijenih žrtava s imenom i prezimenom, 366 onih koji se vode kao nestali, i pedesetak nevine dječice, koja su ubijena na različite načine tijekom i rata. Svi su   oni žrtve grada Vukovara za Hrvatsku. Njima u čast u vukovarskoj gradskoj četvrti Sajmištu izgrađena je nova župna crkva koja je posvećena Blaženoj Djevici Mariji, kraljici  Mučenika. Imena i prezimena ubijenih  napisana su na jednoj staklenoj stijeni čime se željelo istaknuti da niti jedna žrtva  te 1991.. godine nije bila uzaludna. Ta staklena stijena nalazi se u vrtu vukovarskog franjevačkog samostana , na najdoličnijem mjestu ,kako bi svi oni sada mogli  gledati  svoj grad, za kojeg su podnijeli žrtvu. Jednako tako  kako bi svi oni koji su živi  kao  i  moćni Dunav  mogli ,makar jednim dijelom Europe, pronositi  njihovu slavu. Nakon Križnog puta  u župnoj crkvi slavljena je sveta misa  za sve žrtve tog rata.

Uz 29. obljetnicu žrtve Vukovara za Hrvatsku u cerničkom franjevačkom samostanu , na prvom katu, postavljena je muzejska galerija pod nazivom „Dr. Antun Bauer- Vukovarac!“ U postavu  nalazi se jedan dio umjetničkih slika koje je ovaj poznati sakupljač kulturnog blaga poklonio ovom samostanu. U tom dijelu postavljeno je i spomen obilježje na kojem stoji napisano: „ Dr. Antun Bauer-Vukovarac 1995. godine“ Josip Bahnheyer i sin graditelji mosta iz 1913. godine, Franjo Beck filatelista 2020. godine i elektro- firma „ Crnjac“ Svi su oni poveznica Cernika i Vukovara.

fra Vjenceslav Janjić