Koliko je katolika umrlo radi vjere 2023. godine?

Krajem prošlog prosinca Vatikanska agencija Fides objavila je popis katoličkih misionara ubijenih zbog njihovog svjedočanstva o vjeri 2023. godine: najveći broj žrtava ponovno je zabilježen u Africi.

Prema Fidesu, dvadeset misionara izgubilo je život širom svijeta 2023. godine zbog nasilne smrti, dva više nego 2022. godine, prema web portalu Vatican News. Među žrtvama su biskup, osam svećenika, dva katekumena, jedan sjemeništarac, jedna redovnica i sedam laika.

Na prvom mjestu popisa opet Afrika

Kao i prethodnih godina, “najsmrtonosniji” kontinenti za misionare bili su Afrika, gdje je ubijeno devet osoba, i Amerika, gdje je šest ljudi izgubilo život. Osam godina zaredom potonji je bio prvi po broju žrtava do 2017., a od 2018., s izuzetkom 2020., na vrhu je popisa Afrika.

Nigerija je stalno pod pritiskom terorista i razbojnika.

Dva svećenika, sjemeništarac i benediktinska redovnica, ubijeni su u Nigeriji, koja je stalno pod pritiskom terorista i razbojnika. Među žrtvama je i 61-godišnji svećenik Isaac Achi, kojeg su pripadnici naoružanih skupina živog spalili prilikom napada na njegovu župu u biskupiji Minna u središnjoj Nigeriji.

Dva misionara u Burkini Faso također su ubijena u Africi; jedan svećenik ubijen je u napadu u svojoj župi u Tanzaniji; redovnički brat i svećenik izbodeni su u Kamerunu i Demokratskoj Republici Kongo.

Šest misionara ubijeno u Meksiku i Sjedinjenim Državama

Prošle je godine Meksiko imao najveći broj ubojstava misionara u Americi: dva svećenika i dva mlada katehista izgubili su živote, a njihova smrt povezana je s rastućom nesigurnošću koja vlada zemljom zbog trgovine drogom.

Iz Sjedinjenih Država zabilježena su i dva okrutna ubojstva svećenika: pomoćnik biskupa Los Angelesa David O’Connell ubijen je u veljači prošle godine; Sredinom prosinca umro je Stephen Gutgsell, župnik u katoličkoj župi Sv. Jurja. Ivan Krstitelj u američkoj državi Nebraski, kojeg su napadači izboli u njegovoj matičnoj župi.

Ubojstva na Filipinima i u Gazi

Četiri katolička laika ubijena su u Aziji 2023. godine. Među četiri smrti nedavnog bombaškog napada tijekom mise na Državnom sveučilištu Mindanao u Marawiju na Filipinima bila su dva katolička studenta: Junrey Barbante i Janine Arenas bili su volonteri koji su aktivno sudjelovali u formiranju sveučilišnog bogoslužja.

Nahidu i Samara Antona ubili su izraelski snajperisti.

U Gazi, gdje rat traje već gotovo tri mjeseca, 16. prosinca snajperisti su ubili Nahidu Khalil Anton i njezinu kćer Samara Kamala Antona, aktivne župljane katoličke župe Svete obitelji, dok su bili na putu prema samostanu misionara ljubavi, koji se nalazi unutar župnog kompleksa. Obje su bile članice skupine katoličkih i pravoslavnih žena koja pomaže siromašnim i invalidnim osobama u Gazi.

Još jedan laik izgubio je život početkom 2023. u Španjolskoj: Diego Valencia, crkva u gradu Algecirasu na jugu zemlje, izboden je u siječnju od strane mladog Marokanca naoružanog mačetom. Nekoliko njih također je ozlijeđeno u napadu.

Obični ljudi, svjedoci evanđelja

U uvodu Izvješća o smrti za 2023. godinu, Fides je objasnio da koristi izraz “misionar” u širem smislu: odnosi se na “sve krštene osobe uključene u život Crkve”. Prema nauku Crkve, svaka krštena osoba aktivni je nositelj evangelizacije, “bez obzira na njegovu ulogu u Crkvi ili razinu vjerskog znanja” (Evangelii Gaudium, 120). Izvješće je razmatralo sve one koji su umrli nasilnom smrću, a ne samo “iz mržnje prema religiji”.

Mogli su otići negdje drugdje, preseliti se na sigurnija mjesta ili napustiti svoje kršćanske aktivnosti, možda ih smanjiti, ali to nisu učinili, iako su bili svjesni situacije i opasnosti s kojima se svakodnevno suočavaju.

Prema Vatikanskim vijestima, jedna od zajedničkih karakteristika većine žrtava je “običan” njihov život i okolnosti u kojima su ubijeni: bilo na putu na svetu misu ili na putu prema udaljenoj zajednici, gdje su “dali jednostavno svjedočanstvo evanđelju” u teškim okolnostima obilježenim siromaštvom, nasiljem, marginalizacijom i ugnjetavanjem.

“Mogli su otići negdje drugdje, preseliti se na sigurnija mjesta ili napustiti svoje kršćanske aktivnosti, možda ih smanjiti, ali to nisu učinili, iako su bili svjesni situacije i opasnosti s kojima se svakodnevno suočavaju”, rekao je Fides.